ΑΕΚ: Έφυγε με το διπλό από το «Βικελίδης»
Δυσκολότερα ίσως από ότι περίμενε, πάντως η ΑΕΚ κατάφερε να νικήσει τον Άρη και να πάρει το τρίποντο, μένοντας στην πρώτη θέση της βαθμολογίας, με τον Παναθηναϊκό να απέχει μόλις έναν βαθμό και τον ΠΑΟΚ να έχει παιχνίδι λιγότερο (με Ολυμπιακό στην Τούμπα).
Σε ένα ανοιχτό παιχνίδι με αρκετές φάσεις ο Άρης ήταν αυτός που προηγήθηκε, με ένα… περιπετειώδες γκολ του Μορόν. Ο παίκτης του Άρη έκανε το πλασέ, ο Αθανασιάδης έβγαλε τη μπάλα, αλλά μετά από έλεγχο της φάσης στο VAR φάνηκε ότι η μπάλα είχε περάσει τη γραμμή και το γκολ μέτρησε.
Η ΑΕΚ ισοφάρισε με την έναρξη σχεδόν του β’ ημιχρόνου. Στο 49’ ο Χατζισαφί τροφοδότησε τον Πόνσε, ο οποίος έπιασε διαγώνιο σουτ προς το δεύτερο δοκάρι, με τον Σιντιμπέ να μπαίνει στην τροχιά της μπάλας και να την στέλνει στα δίχτυα.
Από εκεί και πέρα, η ομάδα του Αλμέιδα πίεσε πολύ για το δεύτερο γκολ, ο Χουτεσιώτης -που αντικατέστησε τον ασθενή Κουέστα- ήταν σε πολύ καλή βραδιά και έπιανε τα άπιαστα, αλλά τελικά ο Άμραμπατ λύτρωσε την ΑΕΚ στο 84′ κάνοντας το 1-2, που ήταν και το τελικό σκορ.