ΑΛΟΥΜΥΛ: Τιτλοποιεί και πουλά δάνειά της στην Παγκρήτια Τράπεζα
Η ΑΛΟΥΜΥΛ προχώρησε σε αναδιάρθρωση των δανειακών της υποχρεώσεων. Η κίνηση αυτή, ήταν ένα απαραίτητο βήμα για τη θωράκιση και την ανάπτυξη της εταιρείας.
Φυσικά, η εταιρεία συνέχισε να εξυπηρετεί με απόλυτη συνέπεια το σύνολο των δανείων
της και έκτοτε καταγράφει δυναμική ανάπτυξη, πραγματοποιώντας μεγάλες επενδύσεις
από ίδιους πόρους. Ωστόσο, η εκχώρηση, στη συνέχεια, από τις τράπεζες μέρους των ομολογιών σε διαχειριστές δανείων (servicers) δημιούργησε μια ιδιαίτερη πρόκληση για την ΑΛΟΥΜΥΛ.
Προκειμένου να αποκτήσει πρόσβαση σε σημαντικές χρηματοδοτικές πήγες, όπως ευρωπαϊκά προγράμματα, το Ταμείο Ανάκαμψης ή ακόμη και τραπεζικό δανεισμό, έπρεπε πρώτα να εξασφαλίσει την συγκατάθεση όλων των διαχειριστών των δανείων (servicers). Μια
σύνθετη και χρονοβόρα διαδικασία, που απαιτούσε συντονισμό και συμφωνία από πολλά
μέρη.
Πλέον, το ζήτημα αυτό έχει επιλυθεί με επιτυχία. Ένα σημαντικό μέρος των εν λόγω
δανείων και συγκεκριμένα, οι ομολογίες που διαχειριζόταν η doValue, πωλήθηκαν στην
Παγκρήτια Τράπεζα, με την οποία η ΑΛΟΥΜΥΛ εγκαινιάζει μια αμοιβαία
επωφελή συνεργασία.