Αποφασίστε. Οι ξένοι αναλυτές είναι καλοί ή κακοί;
Διαβάζουμε χθες. “Το φάουλ του αναλυτή της Goldman με την Alpha Bank”.
Και δώστου ολόκληρες αντιαναλύσεις από δημοσιογραφικές στήλες. Με σκοπό να αποδoμήσουν την έκθεση της Αμερικανικής τράπεζας, η οποία έκανε το λάθος να υποβαθμίσει την σύσταση της για την μετοχή της Alpha Bank σε neutral και να ρίξει την τιμή στόχο στα 1,95 από τα 2,11.
Ένα λεπτό, όμως. Τελικώς, εμείς οι δημοσιογράφοι τι είμαστε; Δημοσιογράφοι ή αναλυτές; Ξέρουμε καλύτερα από αυτούς την αγορά; Και πότε; Όταν μας συμφέρει;
Πάμε και στο άλλο. Αποφασίστε, τελικώς. Τι είναι οι αναλυτές των ξένων οίκων; Καλοί ή κακοί. Δεν μπορεί όταν μας συμφέρει να είναι γκουρού και όταν μας δυσαρεστούν να είναι άχρηστοι. Αποφασίστε.
Διαφορετικά, αφήστε τους να κάνουν την δουλειά τους. Κρίνονται για αυτήν. Ενίοτε δε, εκτίθενται.