Χρηματιστήριο: Πιάσαμε τα υψηλά του 2014. Φύγαμε για το 2011!
O Γενικός Δείκτης συμπλήρωσε πέντε συνεχόμενες εβδομάδες ανόδου ενώ οι πρώτες συνεδριάσεις της χρονιάς έχουν ξεκινήσει με αυξημένο τζίρο 20% σε σχέση με το αντίστοιχο περυσινό διάστημα.
Με το ξεκίνημα του 2024 ο Γενικός Δείκτης κατέγραψε ένα ακόμα υψηλό το οποίο μόνο τυχαίο δεν είναι: Είναι η υψηλότερη τιμή του Γενικού Δείκτη που έχει καταγραφεί από το 2014. Η κεφαλαιοποίηση ξεπέρασε τα 91 δισ. ευρώ και η είναι η υψηλότερη τιμή από τις 24 Νοεμβρίου του 2009.
Μόνο που τότε ο Γενικός Δείκτης διαπραγματεύονταν στις 2.400 μονάδες και το πλήθος των εισηγμένων εταιριών στο ΧΑ ήταν σχεδόν διπλάσιο από το σημερινό.