Χρόνια πολλά και καλές διαιτησίες στην αδικημένη ΑΕΚάρα
Κατ’ αρχάς, να ευχηθούμε στην ΑΕΚ να τα χιλιάσει για τα γενέθλια που είχε το περασμένο Σάββατο. Προσφυγιά είναι η ΑΕΚ, δεν είναι παίξε – γέλασε. Οι πρόσφυγες σε όλη την επικράτεια κράτησαν ζωντανή την Ελλάδα, την βοήθησαν να σταθεί στα πόδια της κι αυτό δεν πρέ0ει να το ξεχνάει κανένας. Η ΑΕΚ, ο ΠΑΟΚ, ο Απόλλων, ο Πανιώνιος και όλα τα άλλα προσφυγικά σωματεία. Απέραντος σεβασμός, γιατί χάνεται σιγά – σιγά στην ιστορία το πράγμα. Και μαγκιά του Μελισσανίδη που δίνει πατριωτικό τόνο με την Αγιά Σοφιά. Για να μαθαίνεις η νεολαία, ότι η ΑΕΚ είναι κάτι παραπάνω απ’ αυτό που νομίζει. Το ίδιο και ο ΠΑΟΚ και όλα τα άλλα προσφυγικά σωματεία. Να την γυρίσω αλλιώς την πλάκα του τζουκμπόξ. Η ΑΕΚ, η σημερινή, τι σχέση έχει κε την ΑΕΚ και τις αξίες που πρεσβεύει; Καμία απολύτως. Καμία σχέση. Άλλο πράγμα. Επειδή φοριέται πολύ τελευταία το σλόγκαν «είναι διαφορετικό να είσαι ΑΕΚ», ας δούμε τι είναι στο φετινό πρωτάθλημα η ΑΕΚ.
Ολυμπιακός – ΑΕΚ 1-2: Ο Μασούρας σημ4ειώνει κανονικό γκολ κι ένας Μαρέφκα από την Σλοβενία που δεν τον ξέρει ούτε η μάνα του, το ακυρώνει, ότι και καλά πήρε την μπάλα με το χέρι. Στο όδιο ματς, ο Κάλεν ανατρέπει τον Ναβάρο και κοιτάζει στον διαιτητή, σε φάση «την έκανα την μ@λ@κία». Τίποτε ο Μαρέφκα.
ΑΕΚ – Πανσερραϊκός 1-1: ο Σιντιμπέ ανατρέπει τον Πηλέα μέσα στην περιοχή και Γκορτσίλας λέει «παίζετε». Καμία ενόχληση από τον VARista Σιδηρόπουλο.
ΑΕΚ – Ατρόμητος 2-1: Ο Έρλινμαργκ πετυχαίνει γκολ κανονικότατο, το ακυρώνει το καμάρι της διαιτησίας ο Παπαδόπουλος. Στο VAR ο Παπαπέτρου. Οι γραμμές του οφ σάιντ, ίδιες με τις γραμμές του Μετρό.
ΑΕΚ – ΠΑΣ Γιάννινα 4-2: Ο Πόνσε σημειώνει γκολ με το χέρι. Ήταν η μέρα που το VAR ξέμεινε από ρεύμα. Διαιτητής ο Βεργέτης.
Άρης – ΑΕΚ 3-3. Ο καλυτερότερος των καλυτέρων Σιδηρόπουλος καταλογίζει πέναλτι υπέρ της ΑΕΚ σε ανατροπή του Άμραμπατ, ο οποίος προηγουμένως έκανε φάουλ πεντακάθαρο στον Μοντόγια. Ο κυρ Τάσος δεν είχε φάουλ του Ελίασον στον Φατόρε στο γκολ του Βίντα.
Δεν είναι μόνο ότι ευνοήθηκε η ΑΕΚ, αλλά έσφαξαν στο πόδι και τον Ολυμπιακό, για να υπάρχει αυτή η μεταξύ τους διαφορά.
Βόλος – Ολυμπιακός 2-2: Πεντακάθαρο χέρι του Μωραϊτη, τίποτα το δίδυμο της συμφοράς Γκορτσίλας και Παπαπέτρου. Γκολ κανονικό του Μασούρα, οι γραμμές του VAR ίδιες με τις γραμμές του ΟΤΕ.
Ατρόμητος – Ολυμπιακός 0-0: δυο πέναλτι, έναν στον Ελ Κααμπί κι άλλο ένα στον Ροντινέι κατάπιαν Ζαμπαλάς και Παπαδόπουλος.
Κηφισιά – Ολυμπιακός 2-3: Η μεγαλύτερη ξεφτίλα του ποδοσφαίρου. Ο Μανούχος με τον Παπαδόπουλο, ασύγκριτο δίδυμο. Ακύρωσαν κανονικό γκολ του Ελ Αραμπί, δεν έδωσαν πεντακάθαρο πέναλτι στον Ροντινέι, επειδή υπήρχε οφσάιντ. Τις γραμμές στο VAR αυτή την φορά τις έβαλε ο ΟΣΕ.
Να θυμηθούμε κι άλλα για το τι είναι ΑΕΚ; Την υπόθεση δωροδοκίας του Χρυσοβιτσιάνου το ’86 ή το δακρυγόνο που έπεσε στη Ν. Φιλαδέλφεια για να διακοπεί το ματς; Μήπως που κάποιος κατέβασε δυο φορές το διακόπτη της ΔΕΗ, το ένα σε ευρωπαϊκό ματς με την Κολονία; Μήπως τα χρέη που μεσολάβησε ο Καραμανλής ο Κωστάκης ο πρώην πρωθυπουργός; Είναι ΑΕΚ το εμετικό πανό για τον Μπάγεβιτς, όταν επέστρεψε στη Φιλαδέλφεια με την φόρμα του Ολυμπιακού, που οι οργανωμένοι χλεύασαν την σύζυγό του; Αυτό είναι ΑΕΚ; Ο τερματοφύλακας του Ηρακλή Καρκαμάνης είναι… ΑΕΚ; Είναι διαφορετικό να είσαι ΑΕΚ όταν έχεις δέκα ban για μεταγραφές στο μπάσκετ και οι παίκτες παίζουν απλήρωτοι; Όταν ο Πορτογάλος ελίτ διαιτητής Ντίας γράφει στο Φύλλο Αγώνα ότι κάποιος έπιασε από τα γεννητικά όργανα τον βοηθό του αυτό είναι ΑΕΚ;
Τιμούμε την ΑΕΚ και την προσφυγιά. Αυτοί που έκαναν όλα τα παραπάνω, έχουν δικαίωμα για να μιλούν εξ ονόματός της;