ΕΑΕΕ: Πρεσάρει για να γίνει κεφαλαιοποιητικό το συνταξιοδοτικό σύστημα
Σε μία αποτυχημένη εκδήλωση που διοργανώθηκε χθες στο Ωδείο Αθηνών (μία αίθουσα 500 ατόμων ήταν μισογεμάτη παρουσία του κ. Στουρνάρα, της κας Δόμνας Μιχαηλίδου και του κ. Τσακλόκλου) με τους περισσότερους CEO απόντες, η ασφαλιστική αγορά δείχνει ότι δεν έχει πειθω.
Μπορεί η παραγωγή του 2023 να έφτασε στα επίπεδα του 2009 αλλά δεν πείθει πλέον ούτε τους δικούς της , ότι μπορεί να κάνει την υπέρβαση. Ο πρόεδρος της ΕΑΕΕ κ. Αλέξανδρος Σαρρηγεωργίου έκανε την μαξιμαλιστική πρόταση να γίνει υποχρεωτική η ασφάλιση επιχειρήσεων, όχι από 2 εκατ. ευρώ τζίρο που είναι σήμερα , αλλά από 1 εκατ. ευρώ για να περιλαμβάνει ακόμη περισσότερες επιχειρήσεις.
Μα με 1 εκατ. ευρώ τζίρο, θα βγάλει από 50 χιλ- 100 χιλ. κέρδη. Εάν υπάρχουν και εταίροι, τότε τα κέρδη αυτά θα μοιραστούν. Τι να ασφαλίσουν κε Πρόεδρε;