Eυρωπαικές αγορές: Εν αναμονή της κας Λαγκάρντ σήμερα. Κινούνται σε ιστορικά υψηλά
Έχουμε και λέμε. Ο γερμανικός DAX βρίσκεται σε ιστορικά υψηλά κοντά στις 18.000 μονάδες (απέχει 1,5%). Ο γαλλικός CAC απέχει μόλις μερικές μονάδες από τις 8000 μονάδες . Ο ιταλικός MIB κινείται προς τις 34.000 μονάδες (υψηλά 21 ετών). Και όλα αυτά με τις οικονομίες τους σε φάση χαμηλής ανάπτυξης και τις μεγάλες εισηγμένες με σημαντική υποχώρηση κερδών. Για ποιό λόγο ‘τρέχουν’ οι αγορές ;
Μα το έχουμε γράψει:
α) Στροφή κεφαλαίων από ομόλογα και εμπορεύματα σε μετοχές
β) Αναζήτηση υψηλότερων αποδόσεων για να ‘ματσάρουν’ τον υψηλό πληθωρισμό
γ) Άνοδος των μετοχών τεχνολογίας.
Σήμερα αναμένονται ανακοινώσεις απο την κα Λαγκάρντ (ΕΚΤ) που δεν θα διαφοροποιούνται σε φιλοσοφία από τις δηλώσεις Powell (FED). ‘ Ναι μεν (μειώσεις επιτοκίων), αλλά’