Γενικός Δείκτης: Γιατί είναι καλό που συσσωρεύει γύρω από τις 1.400 μονάδες
Το καλό που έχει πετύχει το ελληνικό χρηματιστήριο είναι ότι μετά από κάθε υπέρβαση οροσήμων καταφέρνει και συσσωρεύει και δημιουργεί ισχυρές στηρίξεις.
Το είδαμε στις 1.000 μονάδες Γεν. Δείκτη, στις 1.200 μονάδες Γενικού Δείκτη, στις 1.300 μονάδες Γενικού Δείκτη και τώρα στις 1.400 μονάδες.
Αυτό δίνει μία εξαιρετική τεχνική εικόνα που μπορεί να οδηγήσει και στις 1.500 μονάδες μέσα στο επόμενο δίμηνο. Το δεύτερο θετικό χαρακτηριστικό είναι ότι εναλλάσονται οι ανοδικές κινήσεις μεταξύ τραπεζών και μη τραπεζικών blue chips. Σήμερα που υποχωρούσαν οι τράπεζες, είχαμε ανοδική ανταπόκριση σε πολλά μη χρηματοοικονομικά blue chips.