Γενικός Δείκτης : Υπεραντίδραση και πτώση λόγω εξάρτησης από τα ξένα χρηματιστήρια
Το ότι το ελληνικό χρηματιστήριο δεν μπορεί να κινηθεί αυτόνομα είναι γνωστό και αναμενόμενο. Άλλωστε με τους ξένους επενδυτές να φτάνουν στο 65% της κεφαλαιοποίησης (στις μετοχές υψηλής κεφαλαιοποίησης το ξεπερνά και αυτό) δεν θα μπορούσε να γίνει αλλιώς.
Αλλά η χθεσινή έντονη υποχώρηση μάλλον δείχνει ότι είναι εξαιρετικά ευάλωτο σε όλες τις τρικυμίες. Χθες οι αναλυτές έπεσαν έξω γιατί έβλεπαν στήριξη στις 1.450 μονάδες. Μάλλον σήμερα θα επιστρέψει πάνω από τις 1.450 μονάδες ο Γ.Δ. εάν βελτιωθεί το κλίμα στα ξένα χρηματιστήρια.