Γιώργος Σταθάκης: Ο αριστερός καθηγητής του Μάρη
Πάσχει από μητσοτακική αλαζονεία ο συντοπίτης του.
Φυσικά δεν φταίει ο αέρας, η θάλασσα και το νερό των Χανίων για την αλαζονεία των πολιτικών εκπροσώπων τους. Αν και εδώ που τα λέμε, ο κύριος καθηγητής δεν εκπροσωπούσε για πολύ καιρό τα Χανιά. Παραδείγματος χάριν στις φετινές κάλπες ο… Πολ του έριξε 6.000 σταυρουδάκια στο κεφάλι (12-6 το σκορ). Περισσότερο τον πεζόδρομο της Βαλαωρίτου και τον Jimmy εκπροσωπούσε τόσα χρόνια.
Είναι αδιανόητο όμως και γι’ αυτό ασχολούμαι σήμερα μαζί του, ότι ο καθηγητής με το αριστερόμετρο στο χέρι κατήγγειλε τον δεξιό Κασσελάκη και τον δεξιό ΣΥΡΙΖΑ αρθρογραφώντας σε ένα site γνωστού… μικρο-ολιγάρχη, ο οποίος την έχει δει Ψυχάρης στα πράγματα του ΣΥΡΙΖΑ. Ασχολούμαι με τον Σταθάκη για τελευταία φορά γιατί είναι ένας δειλός. Δειλός ψευτοαριστερός. Δεν είχε το θάρρος να πάει στην Κεντρική Επιτροπή του κόμματός του και να ανακοινώσει εκεί την αποχώρηση του. Δεν είχε τα κότσια να σταθεί απέναντι σε αυτούς που πρόσβαλε, κρυπτόμενος στο site του Μάρη, να τους κοιτάξει στα μάτια και να τους καταλογίσει όσα έγραψε στο άρθρο- παρωδία του.
Εγώ ξέρω ότι οι πραγματικοί αριστεροί ήταν πάντα γενναίοι άνθρωποι.