Hilton: 2025 κι ακόμα δεν το είδαμε
Κοντά στα τέλη του 2022.
Επρόκειτο να ανοίξει τις πόρτες του νέο Hilton. Μετά πήγαμε στις αρχές του 2023. Μας είπαν στο τέλος του 2023. Τίποτα. Τώρα φτάσαμε στον… Μάρτιο του 2024 και η ΤΕΜΕΣ απλώς διαρρέει ότι θα είναι έτοιμο το ξενοδοχείο κάπου στα μέσα του 2025.
Γιατί αυτή η εντυπωσιακή καθυστέρηση; Διότι εκ των υστέρων ανακάλυψαν οι μηχανικοί της ΤΕΜΕΣ ότι υφίσταται σημαντικό πρόβλημα στατικότητας του κτηρίου του Hilton. Όμως, τα έξοδα τρέχουν. Οι προϋπολογισμοί της επένδυσης αλλάζουν και αναθεωρούνται προς τα πάνω. Η καθυστέρηση συνέπεσε με την αύξηση των τιμών των πρώτων υλών. Και, βεβαίως, τα έσοδα πάνε πίσω και τα κέρδη ακόμα πιο πίσω.
Ύστερα από όλα αυτά πώς να μην αναλάβει πρόεδρος του Υπερταμείου ο Στέφανος Θεοδωρίδης;