Πλατανιώτη-Μαλκογεώργου: Έτοιμες να στείλουν το ντουέτο στους Ολυμπιακούς
Οι Ευαγγελία Πλατανιώτη και Σοφία Μαλκογεώργου καλούνται να τελειώσουν τη δουλειά στο Κατάρ και με φόντο την εκπροσώπηση, με το ντουέτο, στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Παρισιού.
Οι δύο αθλήτριες για να πανηγυρίσουν την πρόκριση και να μην περιμένουν το τελικό αποτέλεσμα στο ομαδικό, θα χρειαστεί να ξεπεράσουν στη συνολική βαθμολογία (τεχνικό και ελεύθερο) μία ή ακόμα δύο από τις τρεις χώρες που δεν έχουν προκριθεί ή δεν μπορούν να προκριθούν από το ομαδικό, δηλαδή τη Μεγάλη Βρετανία, την Ολλανδία και το Ισραήλ.
Αυτά με βάση ότι από το ντουέτο στην Ντόχα θα δοθούν τρία εισιτήρια, που όμως μπορούν να γίνουν πέντε.
Πώς; Αν οι ΗΠΑ και η Ιαπωνία, που έχουν εξασφαλίσει τη συμμετοχή τους στους Ολυμπιακούς Αγώνες στο ντουέτο μέσω των ηπειρωτικών διοργανώσεων, πάρουν πρόκριση από την Ντόχα στο ομαδικό. Αν αυτό συμβεί ουσιαστικά ανοίγουν δύο επιπλέον θέσεις, που θα καλυφθούν(;) από τα επιλαχόντα ζευγάρια.