Σε κλοιό τουρκαλβανών και ο Δένδιας… χαλαρός
Χαλαρός, πολύ χαλαρός ο Νίκος Δένδιας τις τελευταίες ημέρες.
Χαλαρός και άλαλος. Τα… τόπια έχουν πάρει φωτιά, με τον Ερντογάν να μας δουλεύει ψιλό γαζί με την “τουρκική μειονότητα” και την αιωρούμενη απειλή για τα θαλάσσια πάρκα στις Κυκλάδες, τον Ράμα με τους Τσάμηδες και τη Σιλιάνοφσκα με τη “Μακεδονία” της, κι αυτός περί άλλων, γαλάζιων, τυρβάζει…
Πού είναι εκείνος ο Δένδιας, των προηγούμενων μηνών, που υπερασπιζόταν την εξωτερική πολιτική της θητείας του, που υποκαθιστούσε τον “άφαντο” Γεραπετρίτη, που ξεμπρόστιαζε την Παπαδοπούλου και τον Μητσοτάκη; Τώρα… μόκο. Ασχολείται με την προεκλογική εκστρατεία για τις ευρωεκλογές και τρέχει στο Κιλκίς και την Κατερίνη για να “πουσάρει” τον Καρανικόλα και τον Σέρμπο… Κάτι…. σκόρπια για τη διεύρυνση της τουρκικής ατζέντας είπε, κι αυτά με το ζόρι.
Κι εγώ η πονηρή, ακούω με ενδιαφέρον να επανέρχονται τα σενάρια για τις ευρωπαϊκές θέσεις που “παίζουν” για τον Μητσοτάκη. Κάποιον θα αφήσει στο πόδι του… “Το ακούω” που λένε και οι πιτσιρικάδες.