Στέφανος Κασσελάκης: «Βρείτε μου αντίπαλο!»
Ο κύβος ερρίφθη! Ο Στέφανος Κασσελάκης, μετά την αμφισβήτηση και από τον πρώην πρόεδρο του κόμματος και πρωθυπουργό, Αλέξη Τσίπρα, αναγκάστηκε να σηκώσει το γάντι και να ανταποκριθεί στην προτροπή του περί ανανέωσης της λαϊκής εμπιστοσύνης στο πρόσωπό του.
Απευθυνόμενος στους εσωκομματικούς αμφισβητίες του -«επίδοξους αποστάτες» τους χαρακτήρισε- είπε: «βρείτε μου αντίπαλο και πάμε!».
Στις τελευταίες λέξεις του προς το κομματικό ακροατήριο, στην εναρκτήρια ομιλία του Συνεδρίου του ΣΥΡΙΖΑ, ο κύριος Κασσελάκης απευθύνθηκε στα μέλη του κόμματος ζητώντας τους να τον ξαναψηφίσουν:
«Δεν με κρατάει κανείς. Μόνο ο κόσμος.
Ο κόσμος που στάθηκε στις ουρές. Και θα ξανασταθεί, για να έχει φωνή και ελπίδα. Είμαι εδώ. Είμαι όρθιος. Είμαι έτοιμος.
Να τελειώνουμε με τα μικρά για να αντιμετωπίσουμε τα μεγάλα, τη Δεξιά του Μητσοτάκη.
Βρείτε μου αντίπαλο»!