Το έγκλημα θεριεύει, ο «σερίφης» παρακολουθεί…
Δύο εν ψυχρώ μαφιόζικες εκτελέσεις επιχειρηματιών, στο πλαίσιο ξεκαθαρίσματος λογαριασμών.
Επανεμφάνιση της νεοτρομοκρατίας με βόμβα έξω από το υπουργείο Εργασίας. Επέκταση ή αναβίωση της πιάτσας του εγκλήματος, όπως στο Γκάζι με την απόπειρα δολοφονίας ενός ατόμου γνωστού στις αρχές. «Απλές» ανθρωποκτονίες καθημερινά…
Αυτός είναι ο μίνι απολογισμός της ενός μήνα θητείας του Μιχάλη Χρυσοχοΐδη στο υπουργείο Προστασίας του Πολίτη. Όπα, μισό… Έχει και τρία πρωτοσέλιδα, αμέτρητα δημοσιεύματα για το πως θα αλλάξει την αστυνομία, αλλά και κάμποσα ακόμα υποστηρικτικά συνωμοσιολογικά, όπως του Θανασάκη, που ανακάλυψε συσχέτιση του ανοίγματος του φακέλου Greek Mafia με την επανεμφάνιση της τρομοκρατίας…
Η κατάσταση που επικρατεί στην κοινωνία, με το αίσθημα ασφάλειας του πολίτη να βρίσκεται στο πάτωμα, δείχνει την επιτυχημένη επιλογή -μια ακόμα- του Κυριάκου για την «ηλεκτρική» καρέκλα του Δημόσιας Τάξης…