Τράπεζες: Δύο διαφορετικά χαρακτηριστικά έδειξαν οι τραπεζικές ανακοινώσεις
Εάν θέλαμε να αξιολογήσουμε τις δύο λογιστικές καταστάσεις θα βλέπαμε ότι η μεν Eurobank έπιασε όλους τους στόχους και ειδικά την υποχώρηση του δείκτη των μη εξυπηρετούμενων ανοιγμάτων (NPE’s) που πλέον είναι στα ευρωπαικά επίπεδα (2,5-3%).
Η Alpha Bank αντίθετα έχει δρόμο να διανύσει στο καυτό αυτό πρόβλημα. Όμως προσπαθεί να δώσει μία ‘ποιοτική’ λύση διαχωριζοντας τα δάνεια και μειώνοντας τον χρόνο καθυστέρησης πληρωμής δόσεων. Πάντως δίνουμε εύσημα στον κ. Ψάλτη και στο επιτελείο του γιατί αντιλήφθηκε το πρόβλημα με την μετοχή της Alpha Bank και σπεύδει να το διορθώσει