VIP κέρδη από ένα σούπερ μάρκετ στη Μύκονο
Έχει μια δική της φιλοσοφική διάθεση για το τι σημαίνει ψώνια και αυτό γίνεται γρήγορα ορατό για όποιον μπαίνει σε ένα από τα τρία καταστήματα που διαθέτει στο νησί των ανέμων. Ο λόγος για τα σούπερ μάρκετFloraπου μπορεί κανείς να βρει από περσικό χαβιάρι μέχρι είδη καπνιστού και βιολογικά προϊόντα. Η αλυσίδα της Μυκόνου που αριθμεί στις πλάτες της 35 έτη ζωής υπό τους ήχους μουσικής από DJ,στο κατάστημα της στο αεροδρόμιο ξεχωρίζει από τα υπόλοιπα μέλη του ομίλου αγοράς ΕΛΟΜΑΣ αλλά και από τις άλλες μεγάλες αλυσίδες σούπερμάρκετ.
Με τρία καταστήματα στην περιοχή της Άνω Μεράς, του Αεροδρομίου και τουΒόθωνα, έχει να παρουσιάσει ένα τζίρο σε ετήσια βάση που ξεπερνά τα 40 εκατομμύρια ευρώ και με καθαρά κέρδη που ξεπερνούν τα 3 εκατομμύρια ευρώ.
Την χρονιά που μας πέρασε το σύνολο της αγοράς του οργανωμένου λιανεμπορίου τροφίμων σημείωσε ετήσια ανάπτυξη της τάξεως του 6%, ενώ οι πωλήσεις της αλυσίδας Floraσημείωσαν αύξηση σε ποσοστό 41,17% φτάνοντας τα 42,027 εκατομμύρια ευρώ.
Σε επίπεδο καθαρών κερδών και εκεί η γνωστή αλυσίδα από την Μύκονοείχε να παρουσιάσει μια πολύ καλή εικόνα αφού αυξήθηκαν 78,78% φτάνοντας τα 3,145 εκατομμύρια ευρώ και με τα μικτά́ κέρδηνα ξεπερνούν τα 9,954 εκατομμύρια.Τα EBITDA ανήλθαν στα 5,078 εκατομμύρια ευρώ αυξημένα κατά 53,05% και τα ταμειακά διαθέσιμα να φτάνουν στα 3,080 εκατομμύρια ευρώ.