Ερντογάν: Τον ξεφτίλισε τον… Κούλη
Δεν μπορεί να είσαι τόσο “προβλέψιμος σύμμαχος” και τόσο γεννημένο καλό παιδί για την Δύση, το ΝΑΤΟ, τους Αμερικανούς και την Ευρώπη, κύριε Μητσοτάκη.
Ούτε μπορεί να είσαι πολιτικά τόσο λίγος. Δεν χρειάζεται άλλωστε να είσαι Ανδρέας Παπανδρέου για να πεις στον νταή της γειτονιάς μας “άντε πνίξου. Ακυρώνω την επίσκεψη μου στην Πόλη. Κι αν δεν ζητήσεις συγγνώμη για την βαθύτατη προσβολή στο πρόσωπο μου, παραμονές της επισκέψεως μου να μετατρέψεις σε τζαμί την ιστορική Μονή της Χώρας, σκίζω την “Διακήρυξη των Αθηνών”. Ούτε χρειάζεται να είσαι ο Ελευθέριος Βενιζέλος για να πεις στο κουτσαβάκι των Βαλκανίων mr Ράμα “δεν πατάς το ποδάρι σου στην Αθήνα αν δεν απελευθερώσεις τον Μπελερή και δεν διακηρύξεις ότι εγκαταλείπεις τα σχέδια αρπαγής της περιουσίας των Βορειοηπειρωτών”. Για να μην κάνεις τίποτα από όλα αυτά, μια εξήγηση υπάρχει.
Για τα λεφτά τα κάνεις όλα. Εξάλλου, όλοι ξέρουμε -έλληνες και ξένοι- ότι είναι βαθιά στο… αίμα σου η μπίζνα στην πολιτική. Οικογενειακή παράδοση.