Avax: Το πρώτο χιλιόμετρο της Γραμμής 4 του Μετρό
Ένα χιλιόμετρο διαδρομής έχει διανύσει ο μετροπόντικας στην Γραμμή 4 του Μετρό, που ξεκίνησε από την Κατεχάκη με τελικό προορισμό τον σταθμό «Ευαγγελισμός» σε μια συνολική απόσταση 5,1 χιλιομέτρων. Μέχρι τώρα έχει κατασκευάσει σήραγγα 1.000 μέτρων, δηλαδή έχουμε φτάσει στο 20% του τμήματος που απαιτείται να κατασκευαστεί.
Οι σχετικοί πίνακες που υπάρχουν στο πιλοτήριο του υψηλής τεχνολογίας TBM της ΑΒΑΞ έδειξαν ότι το πρώτο χιλιόμετρο της νέας γραμμής που θα συνδέσει το Γουδή με το Γαλάτσι είναι γεγονός και όπως αναφέρουν από την εταιρεία έως τα μέσα του 2025 ο πρώτος μετροπόντικας («Αθηνά), αφού περάσει από Ζωγράφου και Καισαριανή, θα έχει φτάσει στο πάρκο της οδού Ριζάρη. Την στιγμή αυτή ο μετροπόντικας βρίσκεται και προχωρά κάτω από την περιοχή των νοσοκομείων Παίδων.
Η κατασκευή της σήραγγας ήδη για το πρώτο χιλιόμετρο είναι αποτέλεσμα της υψηλών προδιαγραφών διαδικασίας που ακολουθείται και των υψηλών ρυθμών κατασκευής, καθώς σε κάθε ενάμιση μέτρο εκσκαφής, ο μετροπόντικας επενδύει τη διάνοιξη με τσιμεντένιο δακτύλιο, αφήνοντας πίσω του ολοκληρωμένη σήραγγα.
Ο δεύτερος μετροπόντικας της ΑΒΑΞ («Νίκη») ακολουθεί αντίθετη πορεία. Έχει ξεκινήσει από τον σταθμό Βεϊκου στο Γαλάτσι και αφού κατασκευάσει 7 χιλιόμετρα σήραγγας θα συναντήσει την «Αθηνά», τον μετροπόντικα της Κατεχάκη, στον Ευαγγελισμό. Μία πορεία που θα έχει ολοκληρωθεί όπως υπολογίζεται στα μέσα του 2026.
Η Γραμμή 4 του Μετρό, θα εξυπηρετεί όπως έχει εκτιμηθεί περισσότερους από 350 χιλιάδες πολίτες περνώντας από πολύ πυκνοκατοικημένες περιοχές όπως είναι η Κυψέλη, το Γαλάτσι, τα Εξάρχεια, το Κολωνάκι, τα Ιλίσια, του Ζωγράφου, κι η Καισαριανή.