Η Intrakat, η Thespark και τα παρκόμετρα
Μια ακόμη επιχειρηματική πρωτοβουλία από τον Όμιλο Intrakat έρχεται να αποδείξει πως υπάρχουν πολλά σχέδια προς υλοποίηση στο τραπέζι και πως η διοικητική ομάδα του Ομίλου δεν αφήνει το χρόνο να κυλά άσκοπα.
Παραμένοντας πιστός ο κ. Αλέξανδρος Εξάρχου στο δόγμα των νέων ευκαιριών, προχώρησε η Intrakat σε συνεργασία με την εταιρεία Park Pal στη δημιουργία της εταιρείας Thespark η οποία και θα αποτελέσει το λειτουργικό βραχίονα για την εγκατάσταση, λειτουργεία και συντήρηση συστημάτων ελεγχόμενης στάθμευσης. Η νέα εταιρεία με μετοχικό κεφάλαιο που ανέρχεται στο ποσό των 25 χιλιάδων ευρώ τα οποία και κατελήφθησαν από τις εταιρίες Intrakat (15 χιλιάδες ευρώ) και Park Pal (10 χιλιάδες ευρώ), αποτελούν το αρχικό «καύσιμο» για την ανάπτυξη του δικτύου παρκόμετρων στην συμπρωτεύουσα και την εκτέλεση της σύμβαση που υπεγράφη πριν από δυο μήνες και κάτι ημέρες με το δήμο Θεσσαλονίκης.
Η νέα εταιρεία που συστάθηκε με σκοπό την εγκατάσταση, οργάνωση, συντήρηση, λειτουργία και αναβάθμιση Συστήματος Ελεγχόμενης Στάθμευσης με χρήση τεχνολογιών πληροφορικής και επικοινωνιών, στις περιοχές της Α’, Γ’ και Ε’ Δημοτικής Κοινότητας του Δήμου Θεσσαλονίκης, καθώς και σε κάθε άλλη Κοινότητα εντός της γεωγραφικής περιοχής του Δήμου Θεσσαλονίκης, για την παροχή αναβαθμισμένων υπηρεσιών στους επισκέπτες και τους κατοίκους των περιοχών εφαρμογής του έργου, και ιδίως για την ικανοποίηση των αυξημένων αναγκών στάθμευσης και για την εξασφάλιση των δημοτικών προσόδων που προκύπτουν από την εγκατάσταση του νέου συστήματος, προς όφελος των δημοτών, έχει στο τιμόνι της του κ.κ. Εξάρχου, Αρανίτη από την Intrakat και Ντέρο από την πλευρά της Park Pal.